Čo sú vzduchové clony

Vzduchové clony pomáhajú udržiavať lepšiu vnútornú teplotu, teplú alebo chladnú.

Vzduchové clony sú vhodné napríklad k otvoreným dverámi v maloobchodných predajniach a komerčných budovách tým, že poskytujú vzduchovú bariéru, ktorá umožňuje bezproblémový prístup pre chodcov.

Úspora energie

Vstupy do budov vybavené vzduchovými clonami sú energeticky úspornejšie v porovnaní s jednoduchými vstupmi alebo vestibulmi.

Ochrana

Vzduchová bariéra vytvorená vzduchovými clonami pomáha minimalizovať prienik lietajúceho hmyzu, prachu, vetra a vlhkosti okolia a zabezpečuje čisté a zdravé prostredie.

Zdravie a bezpečnosť

V chladiacich alebo chladiarenských aplikáciách môžu vzduchové clony výrazne znížiť vstup teplého vzduchu pri prístupu do nízkoteplotných zón. Toto udržuje chladný vzduch vo vnútri a minimalizuje tvorbu mrazu a ľadu vo vstupnej oblasti.

Jednoduchá inštalácia

Clony sa ľahko inštalujú a jednoducho sa udržiavajú počas celej životnosti.

Ako si vybrať vzduchovú clonu

Aby bola zaistená maximálna účinnosť a komfort, je dôležité vybrať príslušný systém s prietokom vzduchu pre vašu konkrétnu potrebu. Vzduchová clona s príliš malou rýchlosťou nezastaví prenikanie studených prúdov do budovy, zatiaľ čo príliš silná alebo namontovaná v  nesprávnej výške dverí môže zvýšiť exfiltráciu a byť príliš hlučná a nepohodlná.

Pri výbere riešení proti vzdušnej bariére by sa mali brať do úvahy tieto faktory:

• typ budovy a interiérový dizajn priestorov
• Požadovaný druh vzdušnej bariéry:
• Viditeľné → na povrch
• Neviditeľné → zapustené
• Montážny priestor → Vertikálne / špeciálne montážne konzoly
• Stredné → Elektrické vykurované / ohrievané vodou / Okolité (bez tepla) / Tepelné čerpadlo
• Napájanie

Výška inštalácie

Ak má vzduchová bariéra pracovať s maximálnou účinnosťou, je nevyhnutné, aby mala dostatočnú rýchlosť prúdenia vzduchu po celej výške a šírke dverí.

Šírka dverí

Aby sa zabezpečilo účinné pokrytie, vykurovacie systémy s prietokom vzduchu by mali byť širšie ako šírka otvárania dverí. Inštaláciou vzduchovej clony, ktorá prekrýva plný otvor, môžete zaistiť, aby bol vzduch a iné znečisťujúce látky kontrolované tak, aby sa udržalo príjemné prostredie.

Vlastnosti dverí, ktoré je potrebné vziať do úvahy, zahŕňajú:
• Umiestnenie brány v porovnaní s inými otvormi / dverami
• či je dostatok priestoru na umiestnenie vzduchovej clony čo najbližšie k otvoru (vertikálna alebo horizontálna inštalácia) a že medzi prúdom vzduchu a dverovým otvorom nie sú žiadne prekážky
•  Vlastnosti budov a ich využitie. Budovy s vysokým stropom  alebo budovy s vyšším ako priemerným vetrom môžu vyžadovať výkonnejšie systémy s clonou.